Dvě muslimské dívky opustily střední zdravotnickou školu v Praze, protože ta jim nedovolila nosit tradiční šátek (nikoliv pokrývku celého těla), takzvaný hidžáb. Nošení pokrývek hlavy podle školy zakazuje školní řád. "Asi bychom neobhájili, aby tady děti seděly v kapucích, kulichách a učitelé chodili v kloboucích. Společenské chování je dáno takto, takže pokud tady někdo chce dobrovolně studovat, tak si myslím, že by se měl přizpůsobit," uvedla její ředitelka.
Debata o muslimech v Česku nás teprve čeká. Obdobné otázky se v zemích západní Evropy řeší již několik desetiletí, a proto se lze ze zkušenosti z Británie, Francie či Nizozemska poučit.
Na rozdíl od jejich západoevropských kolegů českým politikům nesvazují ruce milióny muslimů – voličů v jejich státě, jejichž voličské hlasy těžko umožňují například německé kancléřce hlasitě pojmenovávat sociální problémy, které tato dnes již domácí menšina přináší.
V Česku žije několik tisíc muslimů, ovšem na druhou stranu je vzhledem k polarizaci a nestrukturovanosti české debaty o menšinách těžké najít respektovaného politika, který by nesklouzával k zdánlivě jednoduchým řešením.
Tabu není cesta
Hodnotový spor v debatě o imigrantech by již dále neměl zůstávat pouze v rovině zastánci liberální lidskoprávní agendy versus zástupci jednoduchých a radikálních řešení, často na hraně krajní pravice.
Do této zásadní debaty musí být vtaženy mainstreamové politické strany, aby dokázaly přinést zodpovědné a rozumné návrhy. Pokud do ní totiž politické strany nevstoupí, dojde k zásadnímu posunu veřejného diskurzu doprava (jak se stalo například v Nizozemsku).
Většina společnosti, která se neidentifikuje s argumentací lidskoprávních organizací a též cítí podvědomý strach z muslimské menšiny, začne potichu souhlasit s radikálními názory extremistů (vzpomeňme na plná náměstí v pochodech proti nepřizpůsobivým), politické strany následně pozdě reagují a musí samy přejímat krajní rétoriku.
V nedávné sněmovní kampani jsme si mohli všimnout, že strany jako ČSSD, TOP 09, ODS či ANO se tématu menšin a imigrantů cíleně ani nedotkly, a to z pragmatického důvodu.
Jejich voliči se totiž už identifikují s pozicí krajních stran napravo politického spektra, tudíž etablované strany ví, že zaspaly a nechaly veřejný diskurz proti „nepřizpůsobivým“ ovládnout extremisty. Ke stejnému trendu směřujeme v tématu muslimů, pokud se o něm bude většinová společnost odmítat bavit.
Jak jsme v think-tanku Evropské hodnoty v této studii zjistili, právě ignorance etablovaných politických stran je v Česku realitou a otevírá prostor krajním extremistům.
Přečtěte si, co konkrétního českým politickým stranám doporučujeme.
Jakub Janda je zástupcem ředitele think-tanku Evropské hodnoty
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist